اخبار برگزیده

روز بزرگداشت سعدي شيرازي

  روز بزرگداشت سعدي شيرازي,روز بزرگداشت سعدي شيرازي،سعدي ،شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي،شيراز ،شاعر ايراني ، نظاميه بغداد،منظومه گلستان ،مواعظ ، حكم ، نثر مسجع،غزل عاشقانه، بوستان،لطيف‏ ترين معاني ، ساده ‏ترين، فصيح ‏ترين ، كامل ‏ترين الفاظ،شاعر پارسي گوي،بهترين نمونه نثرهاي فصيح فارسي،
روز بزرگداشت سعدي شيرازي،سعدي ،شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي،شيراز ،شاعر ايراني ، نظاميه بغداد،منظومه گلستان ،مواعظ ، حكم ، نثر مسجع،غزل عاشقانه، بوستان،لطيف‏ ترين معاني ، ساده ‏ترين، فصيح ‏ترين ، كامل ‏ترين الفاظ،شاعر پارسي گوي،بهترين نمونه نثرهاي فصيح فارسي،

 

 

شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي در حدود سال 606 ق در ميان خانداني از عالمان دين در شيراز ولادت يافت.

وي در اوان جواني براي تحصيل علوم ادبي و ديني راهي نظاميه بغداد شد و سپس به عراق و شام و حجاز سفركرد. سعدي در اواسط قرن هفتم به شيراز بازگشت و منظومه حكمي بوستان را در سال 655 ق و گلستان را در مواعظ و حكم به نثر مسجع و آميخته با قطعات اشعار دل‏ انگيز در سال 656 ق، نگاشت.

وي از آن پس، قسمت عمده عمر خود را در زادگاه خود گذراند تا اين كه در سال 691 ق در 85 سالگي درگذشت و در خانقاه خود به خاك سپرده شد.

در سخن سعدي، غزل عاشقانه آخرين حد لطافت و زيبايي را درك كرده و لطيف‏ ترين معاني در ساده ‏ترين، فصيح ‏ترين و كامل ‏ترين الفاظ آمده است. سعدي در حكمت و موعظه و ايراد حكم و امثال از هر شاعر پارسي گوي موفق‏تر است و نثر مزين و آراسته و شيرين و جذاب او در گلستان، بهترين نمونه نثرهاي فصيح فارسي مي‏باشد.

در جمهوري اسلامي ايران، اول ارديبهشت به عنوان روز سعدي نامگذاري شده است كه همه ساله در مراسم‏ هاي ويژه، گرامي داشته مي‏شود.

 


روز بزرگداشت سعدي شيرازي

روز بزرگداشت سعدي شيرازي

روز بزرگداشت سعدي شيرازي

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها